اقتصاد

کف هزینه سبد ماهانه خانوار به سه میلیون رسید_بام وطن


به گزارش بام وطن

اول هر ماه که می‌شود، زمان خرید اقلام الزامی فرا می‌رسد. یک زوج جوان را در نظر بگیرید که برای خرید این اقلام از روغن، برنج، ماکارونی و لبنیات گرفته تا انواع مواد شوینده و بهداشتی با چرخ دستی خالی خود داخل فروشگاه زنجیره‌ای خواهد شد. آن‌ها از بین تعداد بسیاری از خوراکی‌ها و اقلام مورد نیاز تنها به سراغ با اهمیت ترین و الزامی‌ترین و یقیناً با حداقل قیمت می‌روال. اما هنگامی گردش چند ساعته‌شان در بین غرفه‌های فروشگاه همه می‌شود و به صندوق مراجعه می‌کنند، مجموع مبلغی که در پایین فاکتور با فونت بزرگ درج شده، تا حدودی برایشان جای شگفتی دارد. هزینه خرید اقلامی که با حساسیت زیاد انتخا‌ب کرده‌اند، سه میلیون تومان همه شده است.

هزینه انواع روغن؛ ۳۴۰ هزار تومان

هنگامی این زوج با سبد خریدی که شوهر خانواده حملش می‌کند، داخل فروشگاه خواهد شد، اولین قفسه‌ای که به چشم‌شان می‌خورد، قفسه انواع روغن است؛ از سرخ‌کردنی تا پخت و پز. انتخاب آن‌ها یک روغن مخصوص سرخ‌کردنی ۹۰۰ میلی متری و روغن آفتابگردان ۹۰۰ میلی متری برای پخت و پز است که هر کدام ۵۰ هزار تومان می‌ارزند و سرجمع ۱۰۰ هزار تومان قیمت‌شان است. همسر خانواده ترجیح می‌دهد یک حلب روغن گیاهی نیمه‌جامد هم به سبد خریدشان اضافه کنند که طبق معمول وزن چهار کیلوگرمی آن جوابگوی نیاز یک ماهه است. قیمت روغن نیمه جامد نزدیک به ۲۴۰ هزار تومان می‌شود.

هزینه برنج و ماکارونی؛ ۷۰۲ هزار تومان

برنج ایرانی به طور معمول در کیسه‌های پنج کیلویی فروخته می‌شود. این زوج تصمیم می‌گیرند به سراغ دو برند معروف برنج تشکیل شمال ایران بروند که همان طارم و هاشمی است. بسته پنج کیلویی هر دو این برند به طور میانگین ۶۰۰ هزار تومان است. در نهایت آن‌ها تصمیم می‌گیرند یک بسته پنج کیلویی هاشمی را در سبد خرید خود بگذارند.

ماکارونی انگار به یکی از مواد غذایی الزامی به‌اختصاصی در خانه زوج‌های جوان تبدیل شده است؛ به این علت سپس از برنج، به سراغ قفسه ماکارونی ساده می‌روال که قیمت آن نزدیک به ۱۸ هزار تومان است. ماکارونی فرمی انتخاب بعدی‌شان است که با دقت به شاغل بودن این زوج، به درد وقتی می‌خورد که زمان چندانی برای طبخ غذا ندارند. ماکارونی فرمی انواع و اقسام متغیری دارد و قیمت آن چیزی نزدیک به ۳۳ هزار تومان است. آن‌ها ترجیح خواهند داد از هر دو مدل ماکارونی دو بسته بردارند که مجموع قیمت آن چیزی نزدیک به ۱۰۲ هزار تومان می‌شود.

هزینه گوشت و پروتئین؛ یک میلیون و ۳۳۶ هزار تومان

گوشت و مرغ اگر در یخچال خانه نباشد، انگاری یک چیزی کم است. هرچند به علت بالا رفتن قیمت‌ها مقدار مصرف آن با افت همراه بوده است. این زوج برای مصرف ماهانه خود یک کلیو گوشت چرخ کرده مخلوط برمی‌دارند که برای‌شان به صرفه‌تر باشد و نزدیک به ۴۵۰ هزار تومان قیمت خورده است. یک کیلو گوشت خورشتی گوساله هم به قیمت تقریبی ۶۰۰ هزار تومان است که همراه با گوشت چرخ‌کرده به سبد اضافه می‌شود.

این دو زوج برای این که هزینه کمتری بابت خرید مرغ بپردازند، ترجیح خواهند داد دو مرغ کامل بردارند که نزدیک به قیمت آن‌ها ۹۸ هزار تومان است و سرجمع ۱۹۶ هزار تومان می‌شود. یک شانه تخم‌مرغ هم سر آخر به سبد اضافه می‌شود که ۹۰ هزار تومان قیمت دارد.

هزینه شوینده و بهداشتی؛ ۴۷۵ هزار تومان

اولین شوینده‌ای که این زوج به سبد خریدشان اضافه می‌کنند، شامپوست که انتخاب آن با خانم خانواده است. او در بین انواع گوناگون شامپو‌های سر، یک شامپو یک کیلویی اوه انتخاب می‌کند که قیمت آن نزدیک به ۵۹ هزار تومان است. برای صابون یک بسته شش عددی با برند گلنار انتخاب می‌شود که به‌صرفه‌تر از بقیه مدل‎ها است و ۷۳ هزار تومان قیمت خورده است. برای خمیردندان هم ترجیح‌شان این است که هزینه کمتری کنند، به این علت یک برند ایرانی انتخاب می‌کنند که بهای آن حول و حوش ۱۳ هزار تومان می‌شود.

دستمال کاغذی هم دو نوع آن یعنی رومیزی و توالت نباید فراموش شود. برای دستمال کاغذی رومیزی بسته ۱۵۰ گرمی سافتلن انتخاب می‌شود که ۲۸ هزار تومان است و برای دستمال توالت نانسی بسته چهار عددی را برمی‌دارند که نزدیک به ۴۸ هزار تومان قیمت خورده است.

برترین و بروزترین اخبار ورزشی اقتصای تکنولوژی و سلامتی را در وب سایت خبری بام وطن دنبال کنید.

برای خرید شوینده‌ها مقداری جلوتر می‌روال تا دستشان به مایع ظرفشویی برسد. برای انتخاب مدل آن از کارمند فروشگاه پرس و جو می‌کنند، اما در آخر ترجیح خواهند داد که مایع ظرفشویی پریل در وزن ۳۷۰۰ گرمی را از قفسه روبه‌رویی خود بردارند که نزدیک به قیمت آن ۱۵۹ هزار تومان است. مقداری آنطرف‌تر انواع مایع لباسشویی در قفسه‌ها دیده می‌شود که قیمت حجم یک کیلویی آن نزدیک به ۷۸ هزار تومان است. پودر دستی هم در طول ماه برای شستن برخی لباس‌ها طبق معمول مورد منفعت گیری قرار می‌گیرد که بسته ۵۰۰ گرمی آن نزدیک به ۱۷ هزار تومان قیمت خورده است.

هزینه رب گوجه فرنگی؛ ۹۴ هزار تومان

رب گوجه‌فرنگی در غذا‌های گوناگون ایرانی کاربرد دارد و نمی‌توان آن را در سبد خرید ماهانه نادیده گرفت. اگر قرار باشد این زوج دو کنسرو رب گوجه فرنگی ۸۰۰ گرمی را با نزدیک به قیمت ۴۷ هزار تومان به اقلام خریداری شده خود اضافه کنند، مجموع کل مبلغ خریدشان ۹۴ هزار تومان دیگر افزایش اشکار می‌کند.

هزینه لبنیات؛ ۱۷۳ هزار تومان

لبنیات از آن دسته خوراکی‌ها است که به علت مزایا بی‌شمار هر ماه باید هزینه‌ای را صرف خرید آن‌ها کرد. شیر، پنیر و ماست از جمله اقلامی می باشند که این زوج تصمیم دارند داخل سبد خریدشان کنند. پنیر طبق معمول در وزن‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرمی برای مصرف ماهانه انتخاب می‌شود. پنیر سفید هم که در بین دیگر اسامی پنیر‌ها محبوب است، با حجم ۴۰۰ گرمی و نزدیک به قیمت ۴۸ هزار تومانی در سبد خرید که اکنون دیگر فضای مقداری برای پر کردن برایش باقی مانده، گذاشته می‌شود.

از آنجایی‌که این زوج ترجیح خواهند داد برای مراعات رژیم غذایی خود از انواع لبنیات کم‌چرب منفعت گیری کنند، به سراغ یخچالی می‌روال که شیر کم‌چرب در آن گذاشته شده است. قیمت آن چیزی نزدیک به ۲۵ هزار تومان است. ماست کم‌چرب ۲.۲ کیلویی هم آخرین قلمی است که داخل سبد خرید می‌شود، قیمت آن کم نیست؛ چیزی نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان.

دسته بندی مطالب
خبرهای ورزشی

اخبار پزشکی

اخبار اقتصادی

اخبار فرهنگی

اخبار کسب وکار

اخبار فناوری



منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا